در حال بارگذاری ...
گزارش ایران تئاتر از اولین پخش هم‌زمان با اجرای صحنه‌ای در تالار هنر

کاربران اینترنتی در حس اجرای زنده «افسانه پری دریایی» سهیم شدند.

نخستین اجرای آنلاین نمایش کودک و نوجوان با به روی صحنه رفتن نمایش «افسانه پری دریایی»، نوشته و کارگردانی رضا بیات شب گذشته دوشنبه ۳۰ تیرماه در تالار هنر تجربه موفقی را سپری کرد.

به گزارش ایران تئاتر، در ابتدا و پیش از آغاز اجرای این نمایش که توسط سه دوربین همزمان بر روی سایت تیوال و برای کاربران اینترنتی و تماشاگران خانگی نیز پوشش داده می شد، حسین موذن مدیر تالار هنر در سخنان کوتاهی ضمن خوشامدگویی به حضار در سالن، اجرای نمایش به این شکل را تمهیدی برای پویایی جریان تئاتر در شرایط کرونایی خواند و گفت: طبق نظر بسیاری از متخصصان و کارشناسان بیماری صعب العلاج کرونا همچنان شرایط پایداری دارد و در چنین وضعیتی که تمام امور روزمره و زندگی جاری مردم تحت الشعاع قرار گرفته است باید به فکر تولید و اجرای تئاتر و به تبع آن گردش چرخ اقتصاد تئاتر نیز بود.

وی ادامه داد: اجرای آنلاین نمایش یکی از  همان راهکارهایی است که بتوان با برطرف ساختن نگرانی های حاصل از خطر شیوع این بیماری همچنان جریان تئاتر را  پر ثمر و مفید دانست و امشب و در دومین شب از اجرای نمایش «افسانه پری دریایی» شاهد هستیم که به همت دوستان مدیر سایت تیوال و کمپانی جدیدالتاسیس تئاترو این اتفاق مبارک افتاده است و علاوه بر شما حضار محترم تمامی علاقه مندان به تئاتر قادرند به شکل آنلاین این نمایش را دیده و اتفاقات آن را بدون حضور در سالن دنبال کنند.

موذن تصریح کرد: اجرای آنلاین این نمایش و همچنین هر نمایش دیگری که زین پس در این قالب ارائه خواهد شد به منزله این نیست که منعی در تردد علاقه مندان تئاتر به سالن های نمایش وجود دارد و همگی با رعایت ‌کلیه موازین بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی می توانند به سالن های نمایشی آمده و اثر دلخواه خود را به شکل زنده و ارتباط مستقیم شاهد باشند.

وی گفت: مدیریت تالار هنر نیز تمام تلاش خود را خواهد کرد که به جهت رفع نگرانی از تماشاگران فهیم تئاتر همه پروتکل های بهداشتی را رعایت کرده و لذا پیش از اجرای هر نمایش  سالن کاملا ضدعفونی شده و قبل از ورود همه تماشاگران با دستگاه تب سنج  پایش می شوند.

موذن در پایان سخنان خود گفت: باید در خاتمه به این نکته هم اشاره کنم که این طرح چون در آغاز راه است شاید در ابتدا با کاستی و اشکالاتی همراه باشد که همینجا از طرف مدیریت سایت تیوال این اطمینان را می دهم که این مجموعه آماده شنیدن نقطه نظرات، پیشنهادات و انتقادات شما تماشاگران است.

در ادامه نمایش برای حضار در سالن که در میان آنها چهره های شناخته شده تئاتر کودک و نوجوان نظیر ناصر آویژه، مهدی قلعه، میلاد رمضانی ورجاوند و حسین فدایی حسین به چشم می خوردند و همچنین عموم تماشاگرانی که از طریق سایت تیوال مشغول تماشای آن بودند به روی صحنه رفت.

استفاده از رنگ، طراحی خاص صحنه و لباس و طراحی برخی میزانسن های ویژه برای پوشش تصویری این نمایش در برخی از صحنه های اجرای این نمایش به چشم می خورد به این معنی که گویا کارگردان در روند تمرینات و پس از مسجل شدن پوشش زنده و تصویری اجرای این نمایش، گوشه چشمی هم به منظر مخاطب آنلاین این نمایش داشته است تا جاذبه های بصری کافی برای همراهی تماشاگر تا پایان نمایش با آن داشته باشد.

رضا بیات در حین اجرای این نمایش با تایید این نکته به خبرنگار ایران تئاتر گفت: قطعا زاویه دید مخاطب به شکل آنلاین هر چند که با توجه به پوشش صحنه توسط سه دوربین متنوع است اما به هر حال اشراف و تسلط کمتری دارد و چندان به صحنه و اتفاقات آن نزدیک نیست و لذا با استفاده از  بعضاً رنگ های تند در طراحی صحنه و لباس و برخی حرکات اغراق آمیز سعی در جلب نظر مخاطب نمایش داشتیم.

وی به حضور هنرمندان، مسئولان و خبرنگاران در افتتاحیه اجرای آنلاین این نمایش اشاره کرد و گفت: در اوضاعی که پیش رو داریم و شیوع کرونا، تئاتر بیش از پیش به حمایت این دوستان و پوشش خبری و تبلیغات از این رهگذر احتیاج دارد و حال که به مدد دوستان در سایت تیوال امکان اجرای آنلاین برای نخستین بار فراهم شده است انتظاراستقبال بیشتری از سوی فعالان این عرصه داشتم  زیرا این نوآوری یعنی اجرای آنلاین یک نمایش  به تنهایی ارزش و اعتبار خبری فراوانی دارد.

وی در پایان نمایش نیز  در سخنان کوتاهی خطاب به حضار در سالن گفت: هر چند که در میان شما هنرمندان گرامی را می بینم که وجودشان موجب دلگرمی است اما انتظار می رفت که مسئولان نیز اینجا حضور داشتند و در شرایطی خطرناک ثمره کار گروهی را که با جان و دل واقعا سلامتی خودشان را در این اوضاع و احوال به جهت حضور در جلسات تمرین به خطر انداختند را می دیدند.

در پایان عوامل اجرایی این نمایش با هنرمندان حاضر در سالن عکس یادگاری انداختند و رضا بیات ابزار امیدواری کرد که هر کدام از حضار مبلغان خوبی برای ترغیب سایرین به منظور تماشای این نمایش باشند.

نمایش موزیکال «افسانه پری دریایی» داستان پری های دریایی را روایت می کند که به عنوان نگهبانان دریا در مقابل گرگ بدجنسی که قصد تصاحب دریا را دارد، می ایستند.

در این نمایش علی برجی، پویا پیروزرام، فرهاد تفرشی، عطیه ترابی، لیلی حسینی، راشین رضایی، فائزه سنایی، میثم عباسی، مریم کوچک خانی، سحر نعمتی، یاسر محمدی، مصطفی غیاثی، مهیار غفاری، فائزه غفاری، حسین فرزین شاد، نفس کامران، نازنین رضایی، مهدیس حلاجی به ایفای نقش می پردازند.

دیگر عوامل نمایش «افسانه پری دریایی» عبارتند از:
برنامه ریز و دستیار اول کارگردان: کامبیز بابایی، آهنگساز: رضا عباسی، طراح صحنه: هوشنگ یوسفی، طراح لباس: طیبه آنجدانی، طراح و ساخت آکساسوار: زهره اسماعیلی، منشی صحنه: پریسا دهکمه ای، مدیر صحنه: علیرضا فتحی، سامان حیدریان، عکاس: بهروز خانی، دوخت لباس: میترا محمدی، ساخت ماسک: نرگس اسدزاده، امیرفلاحیان.
نظرات کاربران